Zakopiańczycy uczcili pamięć doktora Wincentego Galicy

Wielki Lekarz, Zakopiańczyk, Polak. Uczestnik kampanii wrześniowej, kurier tatrzański, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, zasłużony działaczy kultury i wspaniały lekarz. Wincenty Galica uhonorowany został przez władze i mieszkańców Zakopanego pomnikiem, który stanął na skwerze jego imienia. W uroczystości wziął udział również poseł na Sejm RP Andrzej Gut-Mostowy.

 

Uroczystości zorganizowane przez władze Zakopanego oraz córki Wincentego Galicy odbyły się z udziałem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza oraz wojskowej asysty honorowej wystawionej przez 5. Batalion Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy z Przemyśla i Orkiestry Garnizonowej z Rzeszowa.

Uroczystość była częścią obchodów upamiętniających postać Wincentego Galicy, w ramach których zorganizowano  Dni Kurierów Tatrzańskich, Rajd Śladami Kurierów Tatrzańskich oraz Harce zastępów Hufca Podhalańskiego ZHP im. Kurierów Tatrzańskich i I Bieg Kurierów Tatrzańskich.

Pod koniec miesiąca – 29 października na skwerze Josepha Conrada zasadzone zostanie Drzewo Kurierów Tatrzańskich, a po południu w kinie Giewont zaprezentowany zostanie dokumentalny wywiad z drem Wincentym Galicą.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wspaniałego wydarzenia.

źródło tekstu: podhale24.pl
oprac. r.

 

 

 

Strony, które warto odwiedzić