ENERGIA PLUS – NOWE MOŻLIWOŚCI I PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIE W TERENACH GÓRSKICH

13.02.19 | Aktualności

W sali konferencyjnej Hotelu Sabała w Zakopanem odbyła się konferencja prasowa dotycząca programu Energia+. Wzięli w niej udział Poseł na Sejm RP Michał Cieślak, członek Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Andrzej Gut Mostowy, szef struktur regionalnych Porozumienia Jarosława Gowina.

Michał Cieślak przedstawił założenia programu Enegria+, sztandarowego projektu Porozumienia, który skierowany jest do rodzin, małego biznesu oraz jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z założeniami programu, Polacy na własny cel wyprodukują energię, a jej nadwyżka odsprzedana zostanie do systemu. Zyska na tym również środowisko naturalne – upowszechnione zostaną bowiem nowoczesne ekologiczne technologie – instalacje fotowoltaiczne, czy mikroelektrownie wodne.

Na dzień dzisiejszy inwestowanie oraz korzystanie z domowych źródeł pozyskiwania energii jest kosztowne i przede wszystkim skomplikowane. Cała wyprodukowana energia musi zostać oddana do elektrowni i potem odkupiona. Problemy stwarzają również niejasne przepisy, związane między innymi z różnymi stawkami podatku VAT na instalacje. 

– W promowanym przez nas systemie energia najpierw będzie wykorzystywana przez wytwórcę, a tylko jej nadwyżka sprzedawana będzie do systemu. Chcemy, aby te możliwości stały się powszechne poprzez uproszczenie prawa – aby wszystkie sprawy związane z inwestycją można było załatwić w jednym okienku. Chcemy aby przedsiębiorcy, rodziny i samorządy mogły korzystać z nowoczesnych technologii, na które uzyskają dofinansowanie – mówił poseł Cieślak.

Technologie produkujące zieloną energię są obecnie tańsze i bardziej dostępne, ale również bardziej wydajne i efektywne. O tym jak bardzo potrzebny jest rozwój instalacji prosumenckich może świadczyć fakt, że w ubiegłym miesiącu po raz pierwszy w historii Polska zużyła rekordową ilość energii 28 tys. mW. – Z jednej strony oznacza to, że gospodarka i przemysł świetnie się rozwijają. Z drugiej strony musimy mieć świadomość, że za kilka lat będziemy potrzebować o 20% więcej energii. A tę pozyskać można właśnie dzięki energetyce prosumenckiej – podkreślał Cieślak. O znaczeniu programu dla Podhala mówił Andrzej Gut-Mostowy, który potwierdził zainteresowanie ekologicznymi źródłami energii w środowisku branży narciarskiej. Inwestycje w mikroeletrownie wodne są w stanie poczynić na przykład stacje narciarskie, które korzystają z własnych ujęć wody.

– Przez trzy zimowe miesiące stacje narciarskie zużywają ok. 100 kW energii. W miesiącach letnich, które charakteryzuje niski pobór prądu, produkowana energia mogłaby zostać odsprzedana do systemu. Stacje narciarskie czekają na uproszczenie przepisów i są zainteresowane projektem, ponieważ jest on ekonomicznie uzasadniony – mówił Gut-Mostowy Zgodnie z zapowiedziami szczegółowe rozwiązania przygotowane mają zostać do końca roku. Projekt procedowany będzie jako nowa ustawa.

Zobacz również

Skip to content