Konferencja „System zabezpieczeń finansowych w turystyce – propozycje rozwiązań\”

foto

Nie ma lepszego pomysłu na zabezpieczenie klientów biur podróży niż turystyczny fundusz gwarancyjny. Ministerstwo Sportu i Turystyki powinno więc nadal pracować nad jego koncepcją, lepszą niż ta odrzucona przez rząd – to konkluzja sejmowego \”okrągłego stołu turystyki\”.

Nie ma lepszego pomysłu na zabezpieczenie klientów biur podróży niż turystyczny fundusz gwarancyjny. Ministerstwo Sportu i Turystyki powinno więc nadal pracować nad jego koncepcją, lepszą niż ta odrzucona przez rząd – to konkluzja sejmowego „okrągłego stołu turystyki”.

W Sejmie, z inicjatywy przewodniczącego komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki Ireneusza Rasia, odbyła się we wtorek konferencja „System zabezpieczeń finansowych w turystyce – propozycje rozwiązań”, nazwana wcześniej „turystycznym okrągłym stołem”. Na zaproszenie organizatora uczestniczyli w niej przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, organizacji zrzeszających przedsiębiorców turystycznych, branży ubezpieczeniowej, urzędów marszałkowskich i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Z 42 członków komisji w spotkaniu wzięło jednak udział tylko pięcioro (a i to niektórzy tylko w części), nie przyszli też reprezentanci Ministerstwa Finansów i Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Przekonać rząd

Od 2012 roku, czyli roku fali upadków biur podróży, nie udało się rządowi wprowadzić do prawa rozwiązań, które zapewniałyby stuprocentowe bezpieczeństwo turystów, jeśli chodzi o ich pieniądze, wpłacone na wypoczynek. W sierpniu tego roku rada ministrów odrzuciła projekt założeń do ustawy o turystycznym funduszu gwarancyjnym, przygotowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Po dwóch latach sprawa wróciła więc do punktu wyjścia. Jak powiedział na wstępie Raś, zwołując konferencję chciał „rozpocząć próbę stworzenia rozwiązania, które przyjmie rząd”.

– Trzeba podjąć jakieś decyzje – wtórował mu poseł Andrzej Gut-Mostowy, przewodniczący podkomisji ds. turystyki. – Wysłuchanie wszystkich stron pozwoli określić działania.

Artykuł pochodzi ze strony www.rp.pl. Z jego pełną treścią można zapoznać się klikając TUTAJ.

Strony, które warto odwiedzić