Minister Sportu na Podhalu – Tor w Zakopanem dostanie dach!

foto

Minister sportu Marek Biernat odwiedził Podhale. Podczas swojej wizyty zwiedzał obiekty w Nowym Targu, Zakopanem i Kościelisku. Ministrowi towarzyszyli marszałek województwa Marek Sowa oraz poseł Andrzej Gut-Mostowy

 Minister sportu Marek Biernat odwiedził Podhale. Podczas swojej wizyty zwiedzał obiekty w Nowym Targu, Zakopanem i Kościelisku. Ministrowi towarzyszyli marszałek województwa Marek Sowa oraz poseł Andrzej Gut-Mostowy.

W Nowym Targu minister uczestniczył w otwarciu nowego basenu – To świetny obiekt. Dowód, że Polska jest w Europie. Takiego obiektu nikt na świecie by się nie powstydził, zwłaszcza w miasteczku takim jak to. Oby było ich więcej. Liczę, że przyjadę otwierać kolejne takie obiekty – mówił minister Andrzej Biernat.
– Bardzo nam brakowało tej pływalni. Nie tylko mieszkańcom, ale i turystom odwiedzającym tę część Małopolski – wtórował mu marszałek Marek Sowa.

Z kolei, podczas konferencji prasowej, po obejrzeniu obiektów zakopiańskiego COS, padły bardzo ważne deklaracje. Ogłoszono tak oczekiwaną decyzję o zadaszeniu toru lodowego w Zakopanem.
– Porozumieliśmy się z panem burmistrzem i dzisiaj powołaliśmy specjalny zespół operacyjny do spraw przygotowania tej inwestycji, którą wspólnie będziemy starali się w bardzo krótkim czasie wykonać. Wiadomo jednak, jak długo trwają procedury, więc myślę, że dopiero za rok będę mógł powiedzieć, kiedy dokładnie, fizycznie, ten tor będzie wykonany – powiedział Marek Biernat. Minister poinformował także, że w fazę realizacyjną mają wejść niebawem także kolejne inwestycje związane z obiektami należącymi do Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. – Rozmawialiśmy z panem dyrektorem o konieczności remontu kompleksu małych skoczni i budowie tras biegowych. Przebudowa średniej skoczni jest już natomiast w fazie przygotowania przetargu na projekt – podkreślił. Mówiono także o Szkole Mistrzostwa Sportowego. Ma ona przejść pod skrzydła Marszałka Województwa. – Takie porozumienie podpisane zostanie w najbliższych dniach. Marszałek ma więcej pieniędzy, które może przeznaczyć na funkcjonowanie takiej placówki. Posiada także dedykowane programy operacyjne, a więc większe możliwości na finansowanie inwestycji – wyjaśnił minister.
Padły także ważne słowa o zmianach w zasadach opodatkowania infrastruktury sportowej.  Konieczne jest strukturalne rozwiązanie zmniejszenia opodatkowania obiektów sportowych. Według ministra, potrzebna jest inicjatywa poselska, aby zmiany mogły szybko wejść w życie. Marek Biernat wyjaśnił, że aby zmniejszyć opodatkowanie obiektów sportowych, potrzebne są zmiany w zapisach ustaw o sporcie i podatkach. „Chcemy, aby stawka podatku od budowli sportowych była minimalna. Jestem przekonany, że minister finansów zgodzi się na takie ulgi” – powiedział Biernat.

Po konferencji minister udał się do Kościeliska, gdzie oglądał stadion biathlonowy oraz zapoznał sie z koncepcjami rozwoju tego obiektu. – Mam nadzieję, że zrobimy to przy pomocy Ministerstwa Obrony Narodowej, bo to ono jest właścicielem obiektu. Jestem po pierwszych rozmowach z ministrem Tomaszem Siemoniakiem, który wyraził chęć współpracy w tej sprawie – zapewnił Biernat. W ramach inwestycji zaplanowano m.in. wykonanie 4,5 km tras biegowych z funkcją letnią, w tym 3 km trasy rolkowej, instalację oświetlenia i urządzeń do dośnieżania oraz przebudowę strzelnicy.
 
 

Strony, które warto odwiedzić