O turystyce na sejmowej komisji

foto

Podczas posiedzenia sejmowej komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, której członkiem jast poseł Andrzej Gut-Mostowy, minister Sobierajska przedstawiała posłom informację na temat projektu „Programu rozwoju turystyki do 2020 roku\”. Prace nad dokumentem właśnie zakończyły się w ministerstwie.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, której członkiem jast poseł Andrzej Gut-Mostowy, minister Sobierajska przedstawiała posłom informację na temat projektu „Programu rozwoju turystyki do 2020 roku”. Prace nad dokumentem właśnie zakończyły się w ministerstwie. Teraz będzie on konsultowany z organizacjami społecznymi.
We wstępie autorzy dokumentu wspominają z jakim sukcesem rozwija się polska turystyka w ostatnich latach. Jej udział w produkcie krajowym brutto PKB utrzymuje się na poziomie 5- 6 procent. W turystyce pracuje 760 tysięcy ludzi, co stanowi 4,7 procent ogółu zatrudnionych. Wpływy z turystyki sięgają 19 mld euro rocznie, z czego 20 procent stanowią wpływy z tytułu przyjazdów turystów zagranicznych.
Te informacje zainteresowały posłów pracujących w komisji. Chciano wiedzieć, jak Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 przełożyły się na przyjazdy turystów do Polski. Minister Sobierajska odpowiedziała, że niewątpliwie wzrost zainteresowania zagranicznych gości jest wynikiem „efektu Euro” i każda duża impreza turystyczna ma wpływ na rozwój turystyki.
Posłowie zauważyli że turystyka powinna stać się jednym z filarów polskiej gospodarki. Turystyka niesie za sobą ogromne możliwości rozwojowe. Wiele krajów żyje z turystyki. Polska ma świetne warunki, piękną przyrodę, można to przekuć w sukces.
Głos zabrał też prezes POT Rafał Szmytke. – Doleję oliwy do ognia, bo powiem, że wzrost liczby turystów zagranicznych od 2009 roku wyniósł 30 procent. Takiego progresu inne dziedziny gospodarki mogą nam pozazdrościć – mówił. Turystyka to biznes, na którym Polska zarabia duże pieniądze, a może zarabiać jeszcze większe.

Strony, które warto odwiedzić