Parlamentarzyści Polski i Słowacji o Olimpiadzie na Podhalu.

foto

Ponad 80% Polaków popiera pomysł organizacji Olimpiady w Polsce. Organizacja Igrzysk w Polsce i na Słowacji była tematem wczorajszej wspólnej konferencji przedstawicieli władz polskich oraz słowackich, która odbyła się w BUKOVINA Terma Hotel SPA.

 Ponad 80% Polaków popiera pomysł organizacji Olimpiady w Polsce, a mieszkańcy Podhala dostrzegają w organizacji imprezy szansę na promocję regionu na arenie międzynarodowej. Organizacja Igrzysk w Polsce i na Słowacji była tematem wczorajszej wspólnej konferencji przedstawicieli władz polskich oraz słowackich, która odbyła się w BUKOVINA Terma Hotel SPA. 

W konferencji wzięli udział członkowie komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmu RP w tym poseł Andrzej Gut Mostowy, Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, przedstawiciele Komisji Edukacji, Nauki, Młodzieży i Sportu Rady Narodowej Republiki Słowacji, a także Przedstawiciele Słowackiego Komitetu Olimpijskiego. Prelegenci przedstawili m.in. plany dotyczące rozwoju turystyki na pograniczu polsko-słowackim, a także promocji obu krajów w związku ze staraniami o organizację ZIO 2022.

Stolica Małopolski, razem ze słowackimi partnerami, stara się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2022 roku. Jedna z największych imprez sportowych na świecie to znakomita szansa na promocję całego regionu, a także dynamiczny rozwój turystyki i biznesu na Podhalu – takiego zdania są nie tylko mieszkańcy Podhala, ale całej Polski.

Według badania przeprowadzonego przez TNS Polska dla Urzędu Miasta Krakowa zdecydowana większość Polaków ma pozytywne nastawienie w stosunku do prężnych działań stolicy Małopolski. Pomysł organizacji Igrzysk popiera ponad 81% Polaków. Wielu ankietowanych dostrzega także szanse, jakie mogą się wiązać z organizacją Igrzysk. Najwięcej, bo aż 80% Polaków wskazało na wzrost: atrakcyjności turystycznej, poprawy jakości i dostępności infrastruktury sportowej oraz rozwoju infrastruktury drogowej. Co więcej, większość ankietowanych twierdzi, że na organizacji ZIO 2022 skorzystają głównie podmioty biznesowe, w tym lokalni przedsiębiorcy. Pomoże ona wypromować Podhale na arenie międzynarodowej, dzięki czemu w polskie Tatry powinno w przyszłości przyjeżdżać więcej turystów z zagranicy. Zyskają na tym podhalańscy przedsiębiorcy, utrzymujący się z ruchu turystycznego, jak i sami mieszkańcy regionu, dla których może powstać więcej miejsc pracy.

Organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich to ogromna szansa promocji Podhala na szeroką skalę. Region zyska dzięki inwestycjom, które w kolejnych latach powinny procentować wzmożonym ruchem turystycznym. To bardzo dobra wiadomość zarówno dla przedsiębiorców, którzy planują lub rozwijają swoje firmy w regionie, jak i samych mieszkańców pragnących krzewić góralską kulturę i tradycję – mówił Edward Kuchta, Prezes Fundacji BUKOVINA.

Spotkanie w Bukowinie Tatrzańskiej było jednym z punktów programu kilkudniowego pobytu delegacji słowackiej w Polsce. W ramach wizyty, która miała miejsce w czasie weekendu zorganizowano także spotkanie z władzami województwa małopolskiego. Również w krakowskim Magistracie prowadzono rozmowy na temat organizacji Igrzysk czy wspólnej promocji sportu. Przedstawiciele władz słowackich odwiedzili ponadto Nowy Targ oraz Zakopane, gdzie obserwowali m.in. przygotowania oraz sam konkurs indywidualny skoków narciarskich organizowany w ramach Pucharu Świata.

info za Podhale Region

foto. BUKOVINA Terma Hotel SPA

Strony, które warto odwiedzić