Olimpiada Zakopane-Kraków-Słowacja 2022

foto

Polski Komitet Olimpijski oficjalnie zgłosił Kraków jako miasto zamierzające ubiegać się o prawo organizowania w 2022 r. XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Polski Komitet Olimpijski oficjalnie zgłosił Kraków jako miasto zamierzające ubiegać się o prawo organizowania w 2022 r. XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Zgłoszenie Krakowa dokonane przez PKOl oznacza, że dochowany został wyznaczony przez MKOl na 14 listopada br. graniczny termin nadsyłania do Lozanny zgłoszeń miast – pretendentów. Następnym elementem procedury będzie podpisanie do dnia 1 grudnia br. dokumentu potwierdzającego znajomość wszystkich procedur aplikacyjnych oraz wpłacenie opłaty „startowej”. Na rok przyszły zaplanowano m.in.: program „obserwacyjny” w czasie igrzysk Soczi, złożenie formularza aplikacji i szeregu listów gwarancyjnych oraz ich analizowanie przez MKOl i współpracujących z nim ekspertów. W połowie 2014 r. Komitet Wykonawczy wskaże finalistów – miasta, które będą odtąd określane już nie jako „zgłaszające się” lecz – „kandydujące”. Na tym etapie – do stycznia 2015 r. – niezbędne będzie przygotowanie kolejnych dokumentów, bardziej przybliżających organizację imprezy, po czym kandydujące miasta zwizytują członkowie Komisji Oceniającej MKOl. Decyzja, które miasto otrzyma prawo organizacji igrzysk, zapadnie w wakacje 2015 r.

Przypomnijmy że w maju br. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę, która wspiera Kraków i region tatrzański po stronie polskiej i słowackiej w organizacji zimowych igrzysk olimpijskich. W dyskusji poprzedzającej podjecie uchwały stanowisko Klubu PO przedstawił Poseł Andrzej Gut-Mostowy, który przypomniał, że: „otrzymanie organizacji Euro 2012 było niewątpliwie ambicją całego narodu i jego organizacyjnym sukcesem oraz efektem pracy zarówno poprzednich rządów, jak i obecnego rządu. Rozpoczynali to dzieło ministrowie z Prawa i Sprawiedliwości, a kończyli – z Platformy Obywatelskiej, mając wsparcie wszystkich sił politycznych. Była to jedna albo jedyna rzecz, która potrafiła połączyć tak podzielonych w ostatnich latach Polaków, bo mieliśmy świadomość, że wizerunek i pozycja naszego państwa w świecie to sprawa ważna, a może strategiczna. Zorganizowanie 10 lat później zimowych igrzysk olimpijskich w Polsce należy postrzegać w tych samych kategoriach, że są to aspiracje 40-milionowego narodu, który rozwija się zarówno w sensie społecznym, jak i ekonomicznym. Jeśli chodzi o pytanie, czy nas stać, można zadać pytanie, dlaczego tyle państw walczy o igrzyska, czy wszyscy lubią wydawać pieniądze.

Zimowe konkursy skoków od kilku lat za sprawą Adama Małysza stały się wielkim sportowym i patriotycznym przeżyciem dla milionów Polaków. Niewiele jest dyscyplin, gdzie mamy mistrza świata, tak jak mamy Kamila Stocha, i podium w konkurencji drużynowej. Sukcesy Justyny Kowalczyk, biatlonistów, łyżwiarzy były otuchą i nadzieją dla polskich kibiców w ostatnich latach. Jest szansa, że zimowe igrzyska w Polsce będą nie tylko sukcesem organizacyjnym, ale także sportowym.”

Strony, które warto odwiedzić