Małopolski Dzień Turystyki w Szczawnicy

foto

4 Października w Jaworkach miała miejsce wielka gala zorganizowana z okazji Małopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki.Podczas imprezy nastąpiło rozstrzygnięcie XIV Plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski, który to plebiscyt Szczawnica wygrała w roku 2012

 4 Października w Jaworkach miała miejsce wielka gala zorganizowana z okazji Małopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki. Podczas imprezy, której organizatorami byli Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda, Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Leszek Zegzda i Bernadetta Podlińska – Prezes Oddziału Polskapresse w Krakowie, nastąpiło rozstrzygnięcie XIV Plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski, który to plebiscyt Szczawnica wygrała w roku 2012. Ze względu na zeszłoroczne wyróżnienie, zgodnie z regulaminem plebiscytu, w tym roku Finał WOM odbył się w Szczawnicy. W imprezie uczestniczył poseł Andrzej Gut Mostowy
W tym roku w kategorii „Miejsce Niezwykłe” (dawne: miasto, gmina) triumfowała Białka Tatrzańska (gm. Bukowina Tatrzańska). Czek na kwotę 50 000 zł wręczono na ręce sołtysa Białki – Władysława Piszczka.
Osobami „z okolic”, którym wręczono dyplomy za zasługi dla małopolskiej turystyki byli Teresa Styrczula – Dyrek – przewodnik górski oraz Andrzej Mańkowski.
Uroczystość przywitania gości i rozdanie nagród odbyły się w nietypowej scenerii, a mianowicie w dawnej cerkwi, obecnym kościele katolickim pw. Św. Jana Chrzciciela w Jaworkach. Wybór miejsca to nawiązanie do zeszłorocznej wypowiedzi Pana Leszka Zegzdy dotyczącej wizytacji w cerkwiach osób z UNESCO zauroczonych pięknem tego typu architektury.
Jak na zawołanie – okolice Szczawnicy też mogą się pochwalić takimi perełkami – zabytkami z wieków XVIII i XIX.
Znakomitych gości w tym przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, samorządy gmin oraz społeczników z zakresu turystyki w Małopolsce, przywitali gospodarz świątyni ks. Józef Włodarczyk oraz burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica – Grzegorz Niezgoda.

Do klimatu łemkowskiego nawiązywała też oprawa muzyczna imprezy – wystąpił folkowy zespół „Sereńcza”, który w swoim repertuarze posiada pieśni i piosenki łemkowskie a także inne reprezentatywne dla muzyki całych Karpat.
Na zakończenie wszyscy udali się na uroczysty obiad przygotowany na tę okazję w bacówce u pp. Wójcików w Jaworkach.

info i foto za www.szczawnica.pl autor: Agnieszka Stopka

Strony, które warto odwiedzić