Hołdymas 2013

foto

Msza św, konkursy wieńców dożynkowych, potraw regionalnych, parada zaprzęgów konnych, pokazy, występy, koncerty, gry, zabawy dla dzieci, młodzieży i dorosłych – tak w skrócie można opisać Dożynki Gminne w Czarnym Dunajcu, które odbyły się w niedzielę 25 sierpnia.

 Msza św, konkursy wieńców dożynkowych, potraw regionalnych, parada zaprzęgów konnych, pokazy, występy, koncerty, gry, zabawy dla dzieci, młodzieży i dorosłych – tak w skrócie można opisać Dożynki Gminne w Czarnym Dunajcu, które odbyły się w niedzielę 25 sierpnia. W uroczystosciach uczestniczył poseł Andrzej Gut-Mostowy wraz z małżonką

Gminne świętowanie sołectw Czarny Dunajec, Piekielnik, Podszkle, Załuczne, Odrowąż Podhalański, Pieniążkowice, Dział, Wróblówka, Stare Bystre, Ciche, Czerwienne, Ratułów, Chochołów, Koniówka i Podczerwne rozpoczęło się od uroczystej mszy św. w kościele Trójcy Przenajświętszej w Czarnym Dunajcu odprawionej przez ks. Marka Kasperkiewicza, proboszcza parafii św. Rozalii w Podszklu. Msza miała charakter dziękczynny za tegoroczne zbiory. Aby podziękować Panu Bogi delegacje poszczególnych miejscowości złożyły dary.

Było uroczyście. Świadczą o tym piękne wieńce dożynkowe, poczty sztandarowe oddziałów Związku Podhalan i Ochotniczych Straży Pożarnej. Przed nabożeństwem poświęcony został także nowy wóz ratowniczo – gaśniczy OSP w Czarnym Dunajcu.

Hołdymas w Czarnym Dunajcu to wielkie święto, czas zabawy. Tak też było i w tym roku. Na stadionie GKS Czarni odbył się niezwykle popularny Konkurs potraw Regionalnych. Sołectwa przygotowały potrawy regionalne, które posmakowała najpierw komisja, a później wszyscy obecni. Zwycięzcami zostali przedstawiciele Czarnego Dunajca, Podczerwonego, Starego Bystrego i Piekielnika. Drugie miejsce zajęły stoły z Miętustwa, Ratułowa, Wróblówki i Odrowąża, natomiast trzecie miejsce zajęły potrawy z Chochołowa, Działu, Pieniążkowic, Podszkla, Załucznego i Cichego

Rozstrzygnięto także konkurs wieńców dożynkowych. Najlepsze zdanie komisji wykonali mieszkańcy Wróblowki, Chochołowa i Piekielnika. Równorzędne drugie miejsca przyznane zostały wieńcom z Miętustwa, Działu, Wróblówki, Podszkla, Chochołowa, Koniówki, Ratułowa, Załucznego, Piekielnika i Podszkla.

Po oficjalnym otwarciu festynu miejscowi strażacy odebrali uroczyście nowy samochód, który ma służyć dla dobra całej gminy. Kluczyki i dowód rejestracyjny przekazali wójt gminy Józef Babicz i przewodnicząca Rady Gminy Beata Anna Palenik.

Podczas Hołdymasu nie mogło zabraknąć występów i pokazów. Wszystkich obecnych rozśmieszał obchodzący swoje 20 – lecie kabaret góralski „Truteń”. Na scenie pojawiły się zagraniczne zespoły folklorystyczne ze Słowacji, Rumunii i Cypru przedstawiając swoją kulturę i tradycje. Wystąpiły także Zespoły Watra z Czarnego Dunajca, Zespół Góralski z Soblówki, zespół Folk Afera. Odbył się także pokaz sukien ślubnych z wypożyczalni „Anna” z Czarnego Dunajca.

Gwiazdami wieczoru były zespoły „Jazgot” i „Góral Power.

Hołdymas zakończyły pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna.

Gminne Dożynki – Hołdymas 2013 odbyły się pod patronatem Góral Info

info i fot za www.goral.info.pl

Strony, które warto odwiedzić