Ustawa antyspreadowa przegłosowana!

foto

W piątek, 29 lipca, sejm, głównie głosami Platformy Obywatelskiej przyjął ustawę antyspreadową. Nowe prawo powinno ulżyć spłacającym kredyty w obcej walucie.

 W piątek, 29 lipca, sejm, głównie głosami Platformy Obywatelskiej przyjął ustawę antyspreadową. Nowe prawo powinno ulżyć spłacającym kredyty w obcej walucie. Zmiany wprowadzono w prawie bankowym i w ustawie o kredycie konsumenckim. Nowe uregulowania pozwolą posiadaczom kredytów hipotecznych skorzystać z bezpłatnej możliwości spłaty rat w walucie, w której zaciągnęli kredyt. Nowe przepisy, jeśli szybko zatwierdzi je Senat i prezydent i jeśli nie zostaną zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego, mogę wejść w życie już we wrześniu. 

Teraz bank będzie musiał umożliwić każdemu darmową spłatę kredytów bezpośrednio w walucie obcej. Nie będzie mógł pobierać opłat za wpłatę pieniędzy w gotówce w kasie ani za prowadzenie konta walutowego (jeśli klient kupi tańsze franki w innym banku i będzie chciał je przelać). Klienci tych banków, które narzucają najwyższe spready, mogą na zmianie przepisów i tańszym zakupie franków u konkurencji zyskać nawet ponad 100 zł miesięcznie.

(Dane za wyborcza.biz)

Strony, które warto odwiedzić