Poroniańskie Lato

foto

Mszą św. w góralskiej oprawie i korowodem weselnym rozpoczęła się wczoraj sztandarowa dla Poronina impreza – organizowane już po raz 37. Poroniańskie Lato. Na imprezie pojawił sie również poseł Andrzej Gut Mostowy

Mszą św. w góralskiej oprawie i korowodem weselnym rozpoczęła się wczoraj sztandarowa dla Poronina impreza – organizowane już po raz 37. Poroniańskie Lato.

Preludium do niej nastąpiło już w czwartek wieczorem, od złożenia kwiatów na grobach pomysłodawców i twórców imprezy – Jana Jędrola i Tadeusza Szostaka-Berdy oraz Stanisława Budza-Mroza i Tadeusza Orawca-Wyśniego – Honorowego Prezesa poroniańskiego oddziału Związku Podhalan, Następnie w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury odbyła się promocja albumu upamiętniającego koronację Matki Boskiej Ludźmierskiej pt. „Koronacja – Ludźmierz 15 sierpnia 1963”, tomików wierszy Antoniny Łacek „Góralsko Śleboda” i Marii Stoch „Jesteś z nami”, rozstrzygnięto też konkurs literacki pt. „Śladami poetów podhalańskich” i otwarto wystawę twórców ludowych ph. „Moje prawie syćko”.

Wczoraj, choć pogoda, przynajmniej na początku, nie była dla organizatorów łaskawa, deszczu i wiatru nikt się nie przestraszył. Odbyły się wszystkie zaplanowane wydarzenia i pierwszy dzień Poroniańskiego Lata zakończył się dopiero ok. godz. 1 w nocy zabawą, prowadzoną przez DJ Marka.

A program był naprawdę bogaty. Po barwnym korowodzie ulicami miejscowości, wielopokoleniowy zespół Regle im. Jana Jędrola wystawił fragment wesela góralskiego, po którym przyszła już pora na oficjalne otwarcie imprezy. Gości – zarówno mieszkańców gminy, jak i turystów, witał m.in. wójt Bronisław Stoch, który następnie uczestniczył też w otwarciu kiermaszu twórców ludowych i składał gratulacje Franciszkowi Łojasowi-Kośli i Władysławowi Łukaszczykowi „Mulorzowi” – obaj obchodzili wczoraj jubileusz 40-lecia pracy twórczej.

Potem przyszła już pora na liczne występy. Na scenie zaprezentowały się Mini Regle i Małe Regle z Poronina, Małe Bartusie z Murzasichla, Etno Zavicaj z Serbii i Chludowianie z Suchego Lasu, gości zabawiał też kabaret Truteń ze Skawy. Odbył się też Przegląd Instrumentów Pasterskich i Śpiewu im. Stanisława Budza-Mroza, a połączone siły zespołów: Regle z Poronina, Cepelia Podhale – Grupa Spiska i Młodzieżowego Zespołu Orawiacy z Lipnicy Wielkiej zaprezentowały program „Podhale na Tischnerowską Nutę”.

Nie tylko jednak występami żyje Poroniańskie Lato, odbyły się też dwa konkursy. Najpierw, na zadawane pytania z dziedziny pasterstwa odpowiadali Krzysztof Świder z zespołu Małe Regle z Poronina oraz Artur Bobak z Małych Harnasiów z Suchego. Po zaliczonym egzaminie, obaj przyjęci zostali w poczet „honielników”. Główny i najważniejszy jednak konkurs wczorajszego dnia to – towarzyszący imprezie co roku od lat jedenastu – konkurs na najpiękniejszy warkocz, do którego zgłosiło się 47 dziewcząt. Kategorii było tu sporo, bo jurorzy oceniali nie tylko warkocz najpiękniejszy, ale też najdłuższy i wzorcowy góralski, fantazyjne uczesanie, wreszcie – wdzięk przy prezentacji warkocza (protokół z konkursu w całości poniżej). W głównej jednak kategori zwyciężyły Zuzanna Tajs z Tokarnii (warkocz o długości 103 cm) i Anna Łukaszczyk z Murzasichla (98 cm), natomiast warkocz najdłuższy na wczorajszej imprezie miała Maria Frączysta z Zakopanego – 134 cm.

Dziś kolejny dzień Poroniańskiego Lata, który rozpocznie się na sportowo, na stadionie LKS Poroniec o godz. 11, od Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej o puchar Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania. Szczegółowy program imprezy na dziś i jutro – w dziale „Co, gdzie, kiedy”.

txt. Podhale24.pl zdj. Michał Bachulski, Podhale24.pl

Strony, które warto odwiedzić