Orawskie Lato

W ostatni weekend (16-17 lipca) w Jabłonce odbyło się jubileuszowe, już dwudzieste, Orawskie Lato. Na imprezie obecny był poseł Andrzej Gut Mostowy

W ostatni weekend (16-17 lipca) w Jabłonce odbyło się jubileuszowe, już dwudzieste, Orawskie Lato. Na imprezie obecny był poseł Andrzej Gut Mostowy. Tegoroczne Orawskie Lato rozpoczeło sie od odslonięcia tablicy upamiętniającej wizytę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego w Jabłonce 17 lipca 1929r. Nieprzypadkowo tablicę upamiętniającą wizytę prezydenta odsłonięto na ścianie odnowionej biblioteki. Ten budynek otwarto 3 maja 1926 roku staraniem mieszkańców Jabłonki oraz zarządu Towarzystwa Szkół Ludowych i właśnie tutaj Orawianie trzy lata później gościli Ignacego Mościckiego.

Następnego dnia, w niedzielę, imprezy Orawskiego Lata odbywały się na terenie stadionu sportowego w Jabłonce. W programie znalazły się tradycyjne konkursy takie jak: popisy hajduków, ubijanie masła oraz wspinanie na pale. Gwiazdą imprezy był zespół „Brathanki”.

Orkiestra Dęta z Jabłonki rozpoczeła niedzielną część Orawskiego Lata. Na stadionie w jabłonce następnie wystąpili między innymi  trombity Haniaczyków, orawskie muzyki i koło wokalne Miejskiego Ośrodka Kultury w Wolborzu. Zasłużonym dla gminy – wójt gminy wręczał swoje nagrody, czyli „Pasterski Róg”.

Strony, które warto odwiedzić