Para Prezydencka w Nowym Targu, Ludźmierzu i Łopusznej

foto

Dzisiaj, 31 maja para prezydencka odwiedziła Nowy Targ, Ludźmierz i Łopuszną. Na PPWSZ spotkała się z młodzieżą studencką, w Bazylice Mniejszej uczestniczyła w uroczystej Mszy Św. w darze za beatyfikację Jana Pawła II, w Łopusznej złożyła wieniec na grobie ks prof. J. Tischnera.

„To wielka przyjemność być w Nowym Targu, w krainie łączącej wierność obyczajom z dumą z własnego pochodzenia” – mówił goszczący przed południem w Podhalańskiej Państwowej Wyższej szkole Zawodowej prezydent Bronisław Komorowski. Towarzyszyła mu żona, Anna. „W trakcie kampanii powiedziałem, że jak wygram wybory prezydenckie to przyjadę”. „No i jestem. Razem z żoną” – oświadczył na powitanie .”Witam serdecznie w mieście Podhalańskiej Wyższej. Podhalańska Wyższa powstała 10 lat temu, by kształcić myśli, uczucia i serca szeroko rozumianego Podhala. „Tę wizytę odbieramy jako pełne zrozumienie tej misji, ale i wyraz przywiązania Państwa do tej skalnej ziemi i więzi z ludem tu mieszkającym” – mówił uroczyście Stanisław Hodorowicz. – „Na usta cisną się słowa: niech żyje Polska, wolna Polska i jej demokratycznie wybrany prezydent! Niech żyje prezydencka para!” – wołał rektor uczelni. Obecni w auli wstali i odśpiewali „sto lat”. – „Dla takiego góralskiego „sto lat” warto było zostać prezydentem” – komplementował Bronisław Komorowski. Decyzją senatu uczelnianego przyznano prezydentowi godność „Honorowego Członka Społeczności Akademickiej”.
Prezydent odebrał z rąk profesora Józefa Kąsia oraz Posła Andrzeja Guta- Mostowego świeżo wydany Wielki Słownik Gwary Orawskiej. Bronisław Komorowski podziękował jak powiedział – „za przypomnienie, że jego rodzina pochodzi z Orawy”. W spotkaniu obok młodziezy studenckiej i szkół średnich z powiatu nowotarskiego uczestniczyli posłowie, samorządowcy na czele z Marszałkiem Markiem Sową, wojewoda małopolski oraz przedstawiciele instytucji państwowych.
Następnie para prezydencka udała się do Ludźmierza gdzie uczestniczyli w Mszy Świętej dziękczynnej za dar beatyfikacji Jana Pawła II, odprawianej przy ołtarzu polowym w ogrodach sanktuarium.”15 sierpnia 1963 roku Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński, na tym miejscu prosił nas, módlcie się o sprawiedliwość i szacunek w Polsce, abyśmy nareszcie poczuli, że nas miłują i rządzą nami sercem, a nie milicją. Abyśmy odczuli, że nie jesteśmy w ojczyźnie obywatelami drugiego rzędu, dlatego tylko, że wierzymy i miłujemy Boga. Po 47 latach przybywa prezydent, aby się modlić na tym miejscu ze wspólnotą wierzących” – witał Bronisława Komorowskiego kustosz ludźmierskiej bazyliki, ks. Tadeusz Juchas. – „Tyle lat zmierzaliśmy do tej modlitwy – przez wydarzenia narodowe, pokoleniowe, protesty. Ogromnie się cieszę, że pierwszy obywatel naszej ojczyzny szanuje modlitwę ludzi Podhala” – dodał, a następnie – wraz z ubraną w góralskie stroje grupą dzieci – wręczył prezydentowi wiązankę kwiatów.
Mszę, pod przewodnictwem ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej biskupa Wacława Depo celebrowało aż dziesięciu księży, wśród nich ks. Mateusz Hebda, kapelan prezydenta. W gronie gości znaleźli się m.in. posłowie Andrzej Gut-Mostowy i Tadeusz Patalita, marszałek Małopolski Marek Sowa, nowotarski starosta Krzysztof Faber wraz z oboma zastępcami, Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, Przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ Wiesław Parzygnat oraz inni podhalańscy samorządowcy.
Dzisiejsza uroczystość związana była również z tradycyjnym odpustem dzieci i matek oczekujących potomstwa z okazji święta Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy Św. Prezydent spotkał się więc z dziećmi i matkami, otworzył również wystawę plastyczną „Jan Paweł II w życiu mojej rodziny” w krużgankach sanktuarium. Modlił się też w intencji szkół, uczniów i ich rodziców przed pomnikiem Jana Pawła II w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym, gdzie dzieci wypuściły białe i żółte baloniki, jako symbol ich marzeń. W górę poszybowały też gołębie pokoju. Na pożegnanie prezydent otrzymał obraz na szkle oraz „Koronację – Ludźmierz 15 VIII 19633” – album o koronacji Matki Bożej Ludźmierskiej autorstwa Władysława Skalskiego.
Z Ludźmierza Bronisław Komorowski udał się do Łopusznej, gdzie, w obecności Posła na Sejm RP Andrzeja Guta- Mostowego, przedstawicieli Związku Podhalan, wójta Gminy Nowy Targ Jana Smarducha, strażaków i rodziny Księdza Profesora, z jego bratem Kazimierzem na czele, złożył wieniec na grobie ks. prof. Józefa Tischnera.

Więcej zdjęć w galerii.

Strony, które warto odwiedzić